Porady

Złota Praga

W Pradze byłam kilka lat temu. Być może od tamtego czasu wiele się zmieniło, jednak nie sądzę, że aż tak wiele, aby to co widziałam,

W Pradze byłam kilka lat temu. Być może od tamtego czasu wiele się zmieniło, jednak nie sądzę, że aż tak wiele, aby to co widziałam, było nieaktualne. Nadal swoi tam Most Karola ze swoimi rzeźbami, nadal jest na miejscu Katedra Świętego Wita, zegar Orloj i secesyjne kamieniczki. Jeśli jesteś miłośnikiem sztuki, uważaj, bo w Pradze można “wsiąknąć “. Jest tam tyle kościołów, muzeów, tyle zabytków, że nie sposób ich wszyskich zobaczyć, choćby się spędziło tam wiele czasu.

056068a.JPG

Jeśli podoba Ci się takie polskie miasto jak Kraków, to w Pradze się pewnie zakochasz. Znam już takich, którzy wyjechali tam ni nie wrócili. Zostali. Bo bardzo trudno jest oderwać się od tego, liczącego już ponad tysiąc lat, miasta.

Czy znasz pewna historię, a właściwie, legendę, dotyczącą księżnej Libusza? Jeśli nie, to posłuchaj. Owa dama miała swój warowny gród na Vyszehradzkiej skale i aby wzmocnić obronę, kazała wznieść po drugiej stronie rzeki drugą warownię, i tam właśnie powstała Praga. Legenda mówi też o złotej kolebce królów czeskich, która to rzekomo Libusza ukryła w Wełtawie.

Praga jest położona na siedmiu wzgórzach, po obydwu stronach Wełtawy. Właśnie brzegi tej rzeko łączy most Karola, który jest największym z tamtejszych mostów. Oprócz niego mostów jest tam wiele, ale nie ma równego temu.

Na lewym brzegu Wełtawy są Hradczany – Praski Hrad. Są to zamki, pałace, świątynie. Tu także jest Mala Strana, o wąskich uliczkach i pięknych ogrodach. Na prawym brzegu znajduje się Stare Miasto ze wspaniałym ratuszem i wieloma, wieloma zabytkami.
Na prawym brzegu znajduje się także Jozefov – żydowska dzielnica w której jest stary cmentarz i synagogi. Oprócz tego jest Nowe Miasto, Plac Wacława, Muzeum Narodowe, Teatr Narodowy. Tu również rozciągają się ogrody Vyszehradu.
Stare Miasto powstało już w 1232 roku, następnie była Mala Strana – 1257 rok. Hradczany zaś zbudowano na początku XIV wieku. Nowe Miasto w roku 1348.

A to już wiesz?  Lecimy na Studniówkę!

Praga ma tak naprawdę aż kilka rynków. Dlaczego? Skąd wziął się rynek na starym mieście, osobny na nowym mieście i w jeszcze 2 innych miejscach, a nawet w trzech innych? Teraz Praga jest jedna, ale kiedyś były tu cztery różne miasta, a piąte stanowiła dzielnica żydowska. Stad teraz w Pradze aż kilka rynków.

Jeśli miałabym polecić Ci podróż do któregoś z europejskich miast, to właśnie wybrałabym Pragę. Jest ona dość blisko, poza tym, można polecieć do niej samolotem z tanimi liniami lotniczymi. Do Pragi warto nawet polecieć na weekend, i chociaż nie zdążysz zobaczyć wszystkiego, będziesz mógł przespacerować się po Moście Karola, zajrzeć do Katedry Wita czy do wielu innych kościołów. Spacer po starym mieście także sprawi Ci wiele radości. Poza tym, warto zobaczyć Pragę nocą, jak pięknie wygląda tak duże, oświetlone miasto.
Ika

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy