Hobby Opalanie Porady Sport Urlop Wakacje

Wakacje w Polsce

Wakacje w Polsce
Czy wakacje w w Polsce mogą być ciekawe? Albo czy możemy zobaczyć tu coś nowego, czego jeszcze nie widzieliśmy do tej pory? Mogę się założyć,

Czy wakacje w w Polsce mogą być ciekawe? Albo czy możemy zobaczyć tu coś nowego, czego jeszcze nie widzieliśmy do tej pory? Mogę się założyć, ze nawet nie wiesz wszystkiego o Twoim mieście, czy o terenach pod miastem, a co dopiero o wspaniałych miejscach w innych częściach Polski. Piękne miejsca, odwiedzane przez turystów, to miasta, takie jak Kraków, Poznań, Lublin. Wielu turystów, głownie zza granicy, odwiedza także Warszawę.

080015a.jpg

Dla nas, Polaków, wielką atrakcję stanowią wyjazdy w góry, nad morze i na Mazury. Polacy z południa jeżdżą nad morze, z północy w góry. Dla osób mieszkających nad morzem, jednodniowy wyjazd nad morze jest czymś ciekawym, ale nie aż tak niezwykłym, jak dla osób z południa kraju. Zwykle na plażę mieszkańcy Szczecina, Gdańska czy innych nadmorskich miast, wybierają się na weekend. Bliskość plaży ma dla nich duże znaczenie, i właśnie morze jest miejscem, nad którym chętnie wypoczywają, zawłaszcza latem, kiedy jest ciepło i kiedy można się opalać.

Za to o wiele większą atrakcją jest dla nich wyjazd w góry – jest to dla nich prawdziwa wyprawa, na kilka dni, nawet ze względu na to, że aby dotrzeć znad Bałtyku w Tatry, trzeba przejechać przez cały kraj. Podróż pociągiem trwa kilkanaście godzin, autobusem czy samochodem jeszcze dłużej. Najszybciej można dotrzeć samolotem, jednak nie każdy decyduje się na taki sposób podróży. Jednak warto, zwłaszcza wtedy, kiedy ma się do dyspozycji np. wolne tylko trzy dni. W takiej sytuacji można polecieć np. z Gdańska do Krakowa, a stamtąd dojechać w ciągu 2 godzin do Zakopanego autobusem, które jeżdżą bardzo często, od wczesnych godzin porannych do późnego wieczora.

Podobna sytuacja dotyczy mieszkańców Polski południowej czy południowo zachodniej lub południowo wschodniej, jeżeli chcą dotrzeć szybko i sprawnie na morze. Można wsiąść w samolot np. w Rzeszowie i bardzo szybko znaleźć się w Gdański. Nawet lot z Warszawy do nadmorskiego lotniska opłaca się, ponieważ loty nie są już takie drogie, jak kiedyś, a ponadto, można znaleźć się bardzo szybko wszędzie za pomocą samolotu.

A to już wiesz?  Ruszyła modowa kampania serwisu Allegro - jesień/zima 2012

Mieszkańcy całej Polski uwielbiają także Mazury. Są one bardzo często odwiedzane przez mieszkańców stolicy, którym brakuje przestrzeni i poczucia wolności. Tymczasem, Mazury, poprzez swoją specyfikę, wielką przestrzeń, są dla nich bardzo atrakcyjne. Co można robić na Mazurach i gdzie warto pojechać? Kraina jezior jest przepiękna, niezależnie od tego, w jaki ich rejon się wybierzemy. Piękne są okolice Ełku i samo jezioro Ełk, jednak każde inne miejsce na Mazurach warte jest odwiedzenia. Możemy rozbić się z namiotem nad którymś z jezior, ale także możemy wynająć domek czy zostać na polu kempingowym, jeśli mamy przyczepkę. Na Mazurach możemy także wynająć na czas wakacji kawałek działki, od któregoś z właścicieli działki z linią brzegową. Będąc na Mazurach, warto mieć ze sobą łódkę, lub ja wypożyczyć. Po jeziorach wspaniale pływa się też na żaglówkach, czy na łodziach motorowych. Jednak żaglówka jest ekologiczna, ponieważ płynie cicho i nie hałasuje. To samo dotyczy łodzi z tradycyjnymi wiosłami. Można odpocząć w ciszy i spokoju. Oczywiście, zawsze można wypłynąć na środek jeziora łodzią motorową, i tam ją wyłączyć, aby móc sobie w ciszy dryfować po wodzie, opalać się do woli. Na Mazurach bardzo podobają mi się pomosty daleko wysunięte w wodę. Można na nich poleżeć i poopalać się, można usiąść i pomoczyć nogi w wodzie. Tylko uważaj, jeżeli nie umiesz pływać. Nie wskakuj wprost z pomostu do wody, jeśli nie wiesz, jak jest tam głęboko. Tuż za pomostem czy pod nim może być naprawdę głęboka woda. Na Mazurach, oprócz atrakcji na wodzie, możesz przeżyć także inne miłe chwile, np. podróżując którymś ze szlaków turystycznych czy jeżdżąc konno. Jeśli lubisz konną jazdę, warto odwiedzić przynajmniej raz którąś ze stadnin. Na Mazurach jest ich bardzo wiele.

A to już wiesz?  Horoskop tygodniowy od 21 do 27 stycznia

Jeśli masz bardzo krótki urlop, pamiętaj, że możesz wybrać się nawet niedaleko, za miasto. Gdzie warto się wybrać? Mieszkańcy miast, którzy mają rzekę w swoim regionie, lub jezioro, zwykle wybierają się nad nią, aby odpocząć, popływać i poopalać się. Jednak w Polskich rzekach nie zawsze jest czysto, dlatego warto raczej posiedzieć nad wodą, niż wskakiwać do niej od razu, jeśli nie jesteśmy pewni, czy jest ona czysta czy nie. W każdy weekend w całej Polsce nad Wisłę przybywa wiele osób, czasami są to wędkarze. Jednak nie zawsze łowienie ryb jest dla nich priorytetem. Nawet nie licząc na wielkie połowy, miło jest tak posiedzieć z wędką nad wodą, zwłaszcza, jeśli wokoło jest cicho i spokojnie. W okolicach Krakowa nad Wisłę przybywa wiele osób, są to głownie panowie, którzy siedzą z wędkami, grillują. Są też całe rodziny z małymi dziećmi i z pieskami. I tak jest nad wieloma rzekami w Polsce, przynajmniej nad tymi większymi. Pamiętajmy jednak, aby przy okazji nie zanieczyszczać środowiska i nie pozostawiać śmieci nad wodą. Lepiej mieć ze sobą jakiś worek, do którego zapakujemy śmieci i wyrzucimy je do śmietnika. Papiery oczywiście możemy spalić, jeśli robimy ognisko.

Weekendowy wyjazd jest naprawdę miły, zwłaszcza, jeśli mamy niedaleko miejsce spokojne. Warto zabrać nawet ze sobą namiot i stworzyć sobie coś w rodzaju wczasów nad wodą. Możemy rozbić się też na polu namiotowym czy na kempingu. Często jest tak, że nie znamy okolicy w której mieszkamy. A przecież nawet jeżeli nie mamy samochodu i nie jeździmy nim wszędzie, możemy zrobić sobie bardzo miłą wycieczkę rowerową za miasto. Jednak pamiętajmy, że ruch na drogach w weekendy jest spory, dlatego pamiętajmy o tym, że czasami łatwiej i bezpieczniej jest jechać bocznymi drogami czy ścieżkami, niż główną drogą, po której jeździ mnóstwo samochodów.
Na wycieczkę za miasto warto pojechać, jeśli jest piękna pogoda. Możemy wybrać się nad wodę także autobusem czy busem. Jednak z małymi dziećmi najwygodniej wybrać się samochodem. Poza tym, trzeba ich porządnie nad wodą pilnować, więc może z maluchami warto wybrać się w miejsce, gdzie nie ma wody.

A to już wiesz?  Zaręczyny - lepiej po staroświecku, czy współcześnie?

Dokąd jeszcze lubią jeździć Polacy? Do innych krajów. A do jakich – o tym w kolejnym tekście.
Ika

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy