Jedzenie Kuchnia

Słodki obiad – ryż z jabłkiem i rodzynkami

Ĺťadne z badań nie dowiodło jeszcze dlaczego słodycze najbardziej smakują dzieciom przed obiadem. Mniej więcej na godzinę przed głównym posiłkiem każda mama słyszy niezmiennie: ,,mogę

Ĺťadne z badań nie dowiodło jeszcze dlaczego słodycze najbardziej smakują dzieciom przed obiadem. Mniej więcej na godzinę przed głównym posiłkiem każda mama słyszy niezmiennie: ,,mogę czekoladkę? ”

Zamiast przyzwyczajać dziecko do niezdrowych słodkości, zaproponujmy mu zamianę. Ze słodkiej przystawki na… słodki obiad, który niekoniecznie musi być szkodliwy i tuczący. Taką potrawą znaną w naszym kraju od stuleci jest ryż z jabłkami. Owocowy dodatek to typowo polski sposób na urozmaicenie dań zawierających owo smakowite ziarno, którego początki sięgają 4000 roku p.n.e. Legenda głosi, że ludzie poznali ryż dzięki dzikiemu zwierzęciu. W owym czasie cała Azja cierpiała głód z powodu deszczy i powodzi, ludność musiała więc polować na zwierzęta. Pewnego dnia do jednego z domostw zakradł się dziki pies, który na swym ogonie przyniósł kilka tajemniczych ziaren. Zamiast zabijać przybysza, chłopi zebrali nasionka i zasadzili na okolicznych podmokłych polach. W ten sposób zaczęła się uprawa ryżu.
Azjaci docenili ryż nie tylko za łatwość uprawy, ale też dlatego, że dodaje energii na cały dzień, gdyż jest bogatym źródłem węglowodanów. Poza tym ryż biały jest doskonałym pokarmem dla dzieci, ponieważ jest lekkostrawny i działa łagodząco na małe brzuszki. Ryż mogą jeść zarówno zdrowe maluchy, jak i te, które nie tolerują glutenu z powodu celiakii (inaczej choroba trzewna). Dlatego warto pomyśleć o wykorzystaniu tego uniwersalnego ziarna w diecie naszego malucha, który na pewno będzie zachwycony, jeśli podamy mu na obiad ciepły ryż z jabłkiem i rodzynkami. Aby urozmaicić proponowaną potrawę, możemy posypać go cynamonem lub polać słodką śmietanką. Ryż biały sam w sobie jest lekko słodkawy, dlatego tak dobrze komponuje się z wszelkimi owocami oraz słodkimi sosami.
Niestety, nie zawsze mamy czas na przygotowanie kompletnego dania obiadowego. Obieranie jabłek, gotowanie ryżu, zapiekanie ich w piekarniku zabiera sporo czasu, dlatego warto sięgnąć po prawie gotowy ryż z jabłkiem i rodzynkami (np. Fit`s firmy Konpack). Ryż użyty w tym daniu, to ryż parboiled, który nigdy się nie skleja, zawsze jest sypki i puszysty. Dzięki niemu zaledwie w kwadrans możemy stworzyć przepyszny obiad dla całej rodziny. Wystarczy włożyć torebkę Ryżu z jabłkiem i rodzynkami Fit`s do wrzącej wody i gotować pod przykryciem około 15 minut. Nie trzeba martwić się o świeże jabłka ani soczyste rodzynki, bo są one już wewnątrz torebki. Wystarczy posypać całość cynamonem lub polać słodką śmietanką i danie gotowe. Będzie ono na pewno doskonałą obiadową alternatywą, zarówno smaczną, jak i pożywną.
Danie na dziś:
Ryż z jabłkiem, rodzynkami, cukrem i cynamonem
– 1 torebka ryżu z jabłkiem i rodzynkami Fit`s
– cukier
– cynamon
Ryż z jabłkiem i rodzynkami ugotować według sposobu przygotowania podanego na opakowaniu, a następnie przyprawić do smaku cukrem i cynamonem. Przykłady innych potraw na: www.konpack.pl

A to już wiesz?  Ĺťycie w stylu eko

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy