Biżuteria

Pradawne koraliki zaświadczają o wyższym zaawansowaniu kultury epoki kamienia niż dotychczas sądzono

Zespół naukowców, którego prace finansowane są ze środków unijnych, odkrył 25 koralików z muszli morskich, których wiek określa się na 70.000-80.000 lat. Odkrycia potwierdzające wcześniejsze

Zespół naukowców, którego prace finansowane są ze środków unijnych, odkrył 25 koralików z muszli morskich, których wiek określa się na 70.000-80.000 lat. Odkrycia potwierdzające wcześniejsze dowody na noszenie biżuterii przez ludzi i handlowanie nią już 80.000 lat temu opisano w czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences of the USA (PNAS).

Prowadzone badania były częścią projektu EUROCORES (Pochodzenie człowieka, języka i języków), który został dofinansowany z tematu “Wsparcie działań koordynacyjnych” Szóstego Programu Ramowego (6PR) i jest koordynowany przez Europejską Fundację Nauki (ESF). Odkrycie koralików stanowi przełom w naszej wiedzy na temat pradawnych kultur – noszenie biżuterii i prawdopodobnie handlowanie nią świadczy o tym, że pradawne społeczeństwa były bardziej zaawansowane, niż dotychczas sądzono.

20090828_2Koraliki z muszli znaleziono na czterech różnych stanowiskach środkowego paleolitu [epoka kamienia] w Maroku. W czasie wcześniejszych badań prowadzonych w Algierii, Izraelu i Afryce Południowej odkryto nawet starsze koraliki datujące się na 110.000 lat temu.

Kierownik badań, Francesco d’Errico z Centre National de la Recherche Scientifique (CNRS) we Francji wyjaśnia: “Wynalezienie pierwszych ozdób osobistych jest jednym z najbardziej fascynujących doświadczeń kulturowych w historii ludzkości. Wspólnym elementem takich ozdób jest to, że przekazują treści kierowane do innych osób. Przekazują wizerunek danej osoby, który nie ogranicza się do jej biologiczności.”

Koraliki z muszli mają na środku dziurki wykonane przez człowieka i wykazują zarówno ślady barwnika, jak i zużycia, co sugeruje, że były wykorzystywane jako biżuteria. Wszystkie znalezione koraliki wykonane są z muszli mięczaków z gatunku Nassarius i pochodzą z podobnego okresu.

Fakt że muszle zostały wykorzystane w podobnym celu w wielu różnych lokalizacjach wskazuje na to, że noszenie ich jako biżuterii było szeroko rozpowszechnionym zjawiskiem kulturowym, które przetrwało tysiące lat.

“Albo ludzie wybierali się nad morze i zbierali je, albo – co bardziej prawdopodobne – koraliki z muszli morskich pomagały w tworzeniu i utrzymywaniu sieci wymiany między ludźmi z terenów nadmorskich a tymi z głębi lądu” – powiedział dr d’Errico. “To daje obraz kultury człowieka o złożonej strukturze , która przypisywała znaczenie takim przedmiotom. Zorganizowane sieci wspomagały również handel innymi przedmiotami, a także wymianę genetyczną i kulturową, zatem muszle te pomagają w odkryciu powiązań między poznaniem a kulturą.”

A to już wiesz?  Marmur jak per?y i ma?a czarna

Odkrycie tak starej biżuterii wskazuje na to, że w tym okresie myślenie oraz cechy społeczne i kulturowe były bardziej zaawansowane niż dotychczas przypuszczano. Zapewnia ono również fascynujący wgląd w rozwój współczesnych zachowań kulturowych. Do niedawna sądzono, że biżuterię zaczęto nosić mniej więcej w okresie kolonizacji Europy około 40.000 lat temu. Odkrycie koralików pokazuje, że tak nie było i że rozwój poznawczy trwał znacznie dłużej.

“Badania stanowią bardzo dobry przykład na to, jak można uzyskać przełomowe wyniki w środowisku interdyscyplinarnym” – powiedziała dr Eva Hoogland, koordynator EUROCORES ds. nauk kognitywnych w ESF.

“Niektóre zagadnienia, takie jak te dotyczące powiązań między procesami poznawczymi człowieka a kulturą, można rozpatrywać tylko wtedy, kiedy naukowcy zajmujący się różnymi dziedzinami połączą swe siły. Jak pokazują te badania, takie rozwiązanie otwiera nowe ścieżki badań, opierające się na podstawach strukturalnych, przed najlepszymi naukowcami z całej Europy” – dodaje.

Więcej informacji:

EUROCORES:
http://www.esf.org/activities/eurocores.html

Europejska Fundacja Nauki:
http://www.esf.org/

Kategoria: Różne
Źródło danych: Europejska Fundacja Nauki; Proceedings of the National Academy of Sciences
Referencje dokumentu: d’Errico F., et al. (2009) Additional evidence on the use of personal ornaments in the Middle Paleolithic of North Africa. Proceedings of the National Academy of Sciences of the USA (w druku). Publikacja internetowa z dnia 27 sierpnia; DOI:
Indeks tematyczny: Nauki biologiczne; Badania Naukowe; Aspekty spoleczne

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy