Porady

Jak dobrze dobrać dobry prezent?

Jak dobrze dobrać prezent? Wybór dobrego prezentu jest sztuką. Co to jest dobry prezent? Przede wszystkim, jest odpowiednio dobrany do osoby, dla której jest przeznaczony.

Jak dobrze dobrać prezent?
Wybór dobrego prezentu jest sztuką. Co to jest dobry prezent? Przede wszystkim, jest odpowiednio dobrany do osoby, dla której jest przeznaczony. Jeśli dajemy komuś prezent z okazji urodzin, imienin itp., to powinien on być jak najbardziej osobisty, przeznaczony do użytku tej jednej osoby. Np. gdyby ktoś opisał nam sytuację, kiedy to dziecko na komunię dostaje w prezencie komplet garnków, to popukalibyśmy się w głowę.

Jeśli jednak komplet garnków dostanie w prezencie urodzinowym nasza mama czy babcia, nie wydaj się nam to już takie dziwne. Ale myślę, ze jednak trochę powinno. Dlatego, że garnki to nie prezent osobisty. Jeśli jednak nowo poślubieni małżonkowie otrzymają taki prezent, to jest to jak najbardziej odpowiednie, ponieważ to jest coś, co będzie im potrzebne we wspólnym gospodarstwie, i czasami trudno, aby z okazji ślubu kupować osobny prezent dla pana młodego i osobny dla panny młodej.

Podobnie, kiedy przychodzimy do kogoś do nowego mieszkania czy do domu, kupujemy gospodarzom coś, co przyda się im w tym gospodarstwie. Jest to jak najbardziej wskazane. Dobierając prezent z okazji urodzin, na rocznice ślubu, na bierzmowanie, na komunię, na chrzest – na każdą z tych uroczystości odpowiedni jest inny prezent. Musimy sami to wybrać, biorąc pod uwagę nie tylko to, co jest potrzebne danej osobie czy o czym marzy, ale także to, jaki stosunek łączy nas z osoba, dla której jest prezent. Chodzi o to, aby był on dostosowany tez do tej relacji pod pewnymi względami. np. trudno sobie wyobrazić sytuację, że przychodzą do nas na parapetówkę nasi znajomi wraz ze swoimi znajomymi, których widzieliśmy tylko jeden raz u przyjaciół, ale wydali się nam sympatyczni, więc zaprosiliśmy ich do nas. I ci nowi znajomy przynoszą w prezencie do domu jakiś bardzo wytworny, elegancki, i drobi prezent, tak drogi, ze nawet najbliżsi znajomi nie byli w stanie takiego zrobić, bo ich na to nie stać. Prawdopodobnie, gospodarze będą się czuć zakłopotani taką sytuacją, i od razu powstanie u nich chęć a nawet poczucie konieczności odwdzięczenia się, i będą się czuć zobowiązani do kupienia im w przyszłości przy nadarzającej się okazji, tez równie drogiego prezentu, pomimo tego, ze w tej chwili ich na taki prezent nie stać, ponieważ dopiero co wydali ostatnie pieniądze na urządzanie domu czy mieszkania. Chodzi o to, że w niektórych sytuacjach, prezent powinien być niezobowiązujący, czyli taki, aby obdarowany nie musiał czuć tej presji, że on też powinien kupić rzecz podobnej rangi.
mks

A to już wiesz?  Przewodnik Humana na problemy wieku niemowlęcego

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy