Porady

Dojrzałość

Trudno jest być za kogoś odpowiedzialnym. Dziecko, zwierzę, przyjaciel – wszystko to stanowi poważny wyłom wygodnym życiu. Troska o drugą osobę czy istotę nie jest

Trudno jest być za kogoś odpowiedzialnym. Dziecko, zwierzę, przyjaciel – wszystko to stanowi poważny wyłom wygodnym życiu.

Troska o drugą osobę czy istotę nie jest rzeczą łatwą – wymaga ciągłej czujności. Matka często nie sypia, targana niepokojem o potomstwo (i nie jest to tylko wyświechtane stwierdzenie), właściciel psa czy kota musi nieustannie dbać o zdrowie i pożywienie swojego pupila; przyjaciel to nie tylko wspólnie spędzane wieczory, ale i poczucie odpowiedzialności za drugą osobę, dzielenie jej radości, ale również i trosk.

080040a.jpg

Człowiek samotny zaś, mimo, iż często narzeka na swój los singla, to jednak – w gruncie rzeczy – często odnajduje w nim więcej pożytków, niż minusów. Wygodnie jest martwić się tylko o siebie – lub też obdarzać troską o nas napotkane osoby – nie żyć w poczuciu konieczności wyprowadzenia psa na spacer, (bo jak tu, w obliczu takiego przeznaczenie, oddać się rozkoszy wieczornego imprezowania?).

Największym obciążeniem jest dziecko – nie dość, że całkowicie zmienia życie człowieka, to jeszcze staje się nieustającym wydatkiem, czasem nawet i po osiągnięciu przez niego pełnoletniości. Rośnie, i przewraca do góry nogami Dotąd uporządkowany świat rodziców. Kończy, przez sam fakt swej obecności, beztroski, kawalerski żywot. Ĺťegnajcie więc nocne filmowe seanse, wypady z przyjaciółmi na rejs po pubach, szalone wyjazdy poza miasto – bo odtąd całe życie podporządkowuje sobie potomek. Kończy się ja – a zaczynają się my.

Co jest jednak lepsze? Ĺťyć samotnie, czy w stadzie? Osobno posiadać uczucia – zarówno radości jak i smutki, czy też każde z nich mnożyć przez wiele? Jaka droga jest dla każdego z nas właściwa?

Czasem zdarza się tak niedobrze, że ludzie, którzy powinni postępować w sposób dojrzały, nie potrafią żadną miarą dorosnąć, i wziąć odpowiedzialności za własne – a często już wtedy – i cudze życie. Dlatego trzeba uczyć się poznawania własnych ograniczeń, by życie nie zastało nas na zupełnie nie naszym miejscu. Bo uczucia, a szczególnie miłość, to bardzo duże ryzyko.
M Ś

A to już wiesz?  Levi'sÂŽ kolekcja wiosna-lato 2012

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy