Porady

Czego możemy nauczyć się od starszych?

Młodzi ludzie lubią żyć po swojemu, aby samodzielnie móc torować własne ścieżki. Nic w tym doprawdy dziwnego, gdyż to naturalna kolej rzeczy: nauczyć się osobiście

Młodzi ludzie lubią żyć po swojemu, aby samodzielnie móc torować własne ścieżki. Nic w tym doprawdy dziwnego, gdyż to naturalna kolej rzeczy: nauczyć się osobiście podejmować decyzje, wygłaszać swoje poglądy, bronić własnych racji. Jednak warto pamiętać, że nasz obecny status osoby, która ma prawo do prywatności, nie zwalnia od tego, by wciąż chcieć się czegoś nowego nauczyć. By wciąż się zmieniać na lepsze.


Być może wydaje nam się, że wszystko, co mogliśmy osiągnąć, już osiągnęliśmy. I że nasz charakter, osobowość – już się w pełni ukształtowały, że już nic w tym względzie nie pójdzie naprzód ani wstecz. Ĺťe jest nam tak dobrze, że nic nie trzeba poprawiać. Bardzo dobrze, jeśli tak właśnie czujemy się szczęśliwi we własnej skórze, jednak nie oznacza to, że powinniśmy zamknąć furtkę dla innych ludzi, którzy mogliby nam dać jeszcze więcej, aniżeli już posiadamy. Szczególną moc mają ludzie starsi od nas.

Oczywiście, i oni popełniają błędy, czasem celowo lub nieświadomie cofają się wstecz, są nienowocześni z własnego wyboru, ale z drugiej strony… trudno się im dziwić, że pragną się możliwie odciąć od tego, co ich drażni we współczesnym świecie. Nie można im zarzucać, że są zaściankowi, gdyż tak jak młodzi, również mają prawo do wyrażania własnych opinii, nawet jeśli te nas denerwują. Najgorzej, gdy ludzie starsi swojego zdania właśnie nie mają, nie potrafią go sobie wyrobić, bo wyrabia je za nich ktoś inny, a pod czyim bardzo są wpływem, np.: sąsiadki, “która wie tyle i tyle “, Kościoła i księży, “bo tak proboszcz powiedział, to tak na pewno jest “, czy innych osób, które potrafią w bardzo znaczny sposób manipulować naiwnością ludzi, szczególnie starszych, którzy usilnie próbują odnaleźć swój autorytet. Nie zauważają oni natomiast, że sami mogą stać się takim autorytetem, ale dla ludzi młodych. Mogą ich naprawdę wiele nauczyć, nie mówiąc już o tym, ile ciekawych wspomnień z dzieciństwa lub z czasów wojny mogą im opowiedzieć.

A to już wiesz?  Chcesz wiedzieć jak zdrowo spędzić karnawał?

To wiedza bezcenna, której nie zaserwują nam żadne podręczniki szkolne, ani nawet pamiętniki literackie. Wszystkie rozmowy są o wiele bardziej szczere i proste w przekazie, wobec czego młodzi z reguły chętnie słuchają ich. Nie zawsze się oczywiście do nich stosują, aczkolwiek sam fakt, że zamieniają się w słuch jest czymś bardzo pozytywnym.

Nigdy jednak nie dojdzie do sytuacji, że ktoś stanie się naszym autorytetem, jeśli on sam nie potrafi nim być dla siebie, tylko na siłę szuka go wśród innych, którzy nie zawsze muszą mieć rację, i gdy bezmyślnie we wszystko wierzy i na dodatek domaga się, by robili to też inni. Takich ludzi się po prostu nie szanuje. Wiek wiekiem, aczkolwiek własne zdanie mieć zawsze trzeba!

Opracowanie: Marta Akuszewska

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy