Co drugi Polak ma finansowe postanowienia na 2013 r. – wynika z międzynarodowego badania ING

Teaser

Połowa Polaków podjęła na ten rok postanowienia noworoczne dotyczące finansów – wynika z międzynarodowego badania „Finansowy Barometr ING”, zrealizowanego dla Grupy ING przez TNS NIPO w czternastu krajach Europy.

Wysoki odsetek Polaków (49%), którzy podjęli postanowienia noworoczne związane z finansami, stawia nas w czołówce europejskiej. Polska zajęła pod tym względem czwarte miejsce na czternaście krajów, które wzięły udział w badaniu. Najwyższy wynik odnotowano w Rumunii (59%), a Polaków minimalnie wyprzedzili jeszcze mieszkańcy Luksemburga i Austrii (52%). Dla porównania – finansowe postanowienia ma tylko co piąty Brytyjczyk (22%).

Polacy są podzieleni pod względem priorytetów finansowych na przyszły rok i nie przodują w Europie w żadnej z kategorii –  oszczędzać chce co trzecia osoba (32%), zmniejszać zadłużenie co czwarta (26%), a 40% postanowiło w 2013 r. lepiej zarządzać swoimi pieniędzmi. Mniej chętnie niż inni zamierzamy natomiast w tym roku zmieniać bank (2%) – pod tym względem w Europie wyróżniają się Niemcy (13%) oraz Austriacy (18%). Mieszkańcy Niemiec, Francji, Belgii i Wielkiej Brytanii częściej niż pozostali Europejczycy deklarują, że w tym roku będą więcej oszczędzać, za to mieszkańcy naszego regionu (Czesi, Słowacy, Rumuni) oraz Brytyjczycy chętniej niż inni zamierzają zająć się zmniejszaniem swojego zadłużenia.

Choć różnice w postanowieniach podejmowanych przez Polki i przez Polaków nie są duże, z badania wynika, że w tym roku mężczyźni mają większy zapał do oszczędzania, a kobiet do poprawy zarządzania pieniędzmi. Osoby niemające na utrzymaniu dzieci częściej deklarowały, że będą więcej oszczędzać, natomiast respondenci wychowujący dzieci myśleli głównie o redukcji zadłużenia.

Spowolnienie gospodarcze trwa już na tyle długo i jest na tyle intensywne, że wymusza na gospodarstwach domowych zmianę zachowań, a przynajmniej refleksję nad poziomem konsumpcji. Dzięki temu finansowe postanowienia noworoczne mogą w tym roku pozostać w mocy dłużej niż zwykle.

Grzegorz Ogonek, Ekonomista ING Banku Śląskiego

Wyniki noworocznego badania „Finansowy Barometr ING”:

– Co drugi Polak (49%) ma finansowe postanowienia noworoczne. Daje nam to czwarte miejsce na czternaście krajów, które wzięły udział w badaniu. Najwyższy wynik odnotowano w Rumunii (59%), a najniższy w Wielkiej Brytanii (22%). Pod względem odsetka osób, które podjęły postanowienia finansowe na 2013 r. Polacy wyprzedzili m.in. Niemców (42%), Holendrów (39%) oraz Francuzów (35%)

– Polacy są podzieleni pod względem priorytetów finansowych na 2013 rok – 40% respondentów z Polski chce lepiej zarządzać swoimi pieniędzmi kontrolując wydatki, 32% zamierza więcej oszczędzać, a 26% planuje zmniejszyć swoje zadłużenie. Tylko 2% Polaków wśród finansowych postanowień noworocznych wymieniło chęć zmiany banku.

– Wśród krajów, które wzięły udział w badaniu, najwyższy odsetek osób, które w 2013 r. chcą więcej oszczędzać zanotowano w Belgii (42%). Słowacy, ze wszystkich krajów najczęściej deklarowali chęć zmniejszenia swojego zadłużenia (38%), a mieszkańcy Luksemburga plany lepszego zarządzania swoimi pieniędzmi (50%). Austriacy chcieli natomiast najczęściej w Europie zmienić bank (18%)

– Finansowe postanowienia noworoczne podjęło 52% Polek i 47% Polaków. Kobiety częściej wymieniały plany lepszego zarządzania swoimi pieniędzmi (42% Polek wobec 37% Polaków), a mężczyźni oszczędzania (36% Polaków wobec 29% Polek)

Wyniki poświęcone postanowieniom noworocznym stanowią część kolejnej edycji międzynarodowego badania grupy ING „Barometr Finansowy ING”, której pełna treść zostanie opublikowana w przyszłym roku. Badanie zostało zrealizowane dla Grupy ING przez TNS NIPO w listopadzie 2012 r. na grupie 14 013 osób w czternastu krajach:  Polsce, Belgii, Holandii, Wielka Brytanii, Francji, Niemcy, Austrii, Turcji, Czechach, Włoszech, Luksemburgu, Słowacji, Hiszpanii i Rumunii.

< 231112" >

Źródło ING BANK ŚLĄSKI S.A.. Dostarczył netPR.pl

Authors

Related posts

Top